ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

Η Γλυφάδα συνέτριψε 1 - 6 την Ερατεινή και ο Απόλλωνας με 4 - 0 τον Δωρικό

Ολοκληρώθηκε αυτό το Σαββατοκύριακο ο Α΄ Γύρος του Πρωταθλήματος Φωκίδας

Του Τάσου Τσόλκα

Μεγάλη νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Ένωση Γλυφάδας με 6-1 επί της Τολοφώνας Ερατεινής και πήρε κεφάλι στο πλασάρισμα στην τριάδα του Β΄Ομίλου που θα συνεχίσει στον επόμενο γύρο του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση, με εξαίρεση ίσως τα πρώτα λεπτά, πέτυχαν από τρία τέρματα σε κάθε ημίχρονο δίνοντας διαστάσεις στη νίκη τους και προσπερνώντας τους σημερινούς αντιπάλους τους στη βαθμολογία.

Ο Απόλλων Ευπαλίου παίζοντας με τον αέρα του ισχυρού επιβλήθηκε με 4-0 του δεύτερου στη βαθμολογία Δωρικού Μαλαμάτων.

Στο ντέρμπι των ουραγών στο γήπεδο Μαλαμάτων ο Αετός Λιδωρικίου επιβλήθηκε με 1-4 τουΗρακλή Μοναστηρακίου

Αυτό το Σαββατοκύριακο ολοκληρώθηκε ο πρώτος Γύρος του Πρωταθλήματος ΕΠΣ Φωκίδας 2015-2016 και στους δύο Ομίλους.

Ο αγώνας Απόλλωνα Δελφών - Ανδρούτσος Γραβιάς δεν έγινε μετά από έγγραφη παραίτηση της ομάδας της Γραβιάς, όπως ανακοίνωσε η ΕΠΣ Φωκίδας.

Υπενθυμίζουμε ότι ούτε στον προηγούμενο αγώνα είχε κατέβει να αγωνιστεί η ομάδα της Γραβιάς.

Εάν δεν κατέβει άλλον έναν αγώνα, σύμφωνα με τον κανονισμό αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.